Goran Bregovič - Dana Dinková: Cikánské kořeny/í

SDOB 14.11.2008 od 19:00 hodin PREMIÉRA Na strhující a temperamentní hudbu světoznámého skladatele Gorana Bregoviče, který je jedním z nejvýznamnějších současných skladatelů Balkánu, a jehož tvorba je typická návratem k slovanským a cikánským kořenům, se odvíjí příběh lásky dvou mladých lidí. Byl by to příběh, jakých jsou tisíce, nebýt toho, že jde o chlapce z cikánské komunity a dívku z bílé popkulturní komunity. Dva rozdílné světy, různé zvyky, dva odlišné pohledy na svět a na život včetně konfliktního vyvrcholení. To vše stojí v cestě oběma mladým lidem, které spojuje láska. Spontánní tanec tvořený dvěma linkami dvou tanečních jazyků - současného tance a stylizovaného temperamentního folklóru - vypráví příběh, který má plno napětí a zvratů, výbušných i lyrických pasáží. Některé choreografické pasáže jdou až na úroveň známé taneční a superrytmické skupiny Stomp. Velmi aktuální představení, které pod názvem Gypsy routs – čili- cikánské korenie uvádí s velkým úspěchem taneční soubor Státní opery v Banské Bystrici již od r. 2001, se stalo vlastně stejným fenoménem jako je např. u nás Edith – vrabčák z předměstí.
 

TANEČNÍ  DIVADLO
datum premiéry: 14.11. 2008  
libreto: Dana Dinková   režie: Dana Dinková a Jaroslav Moravčík   dirigent: nahrávka   choreografie: Jaroslav Moravčík a Dana Dinková   výtvarník scény: Peter Janků   výtvarník kostýmů: Adriena Adamíková  
OSOBY A OBSAZENÍ:   Skinheads: V. Tejkl j.h. / A. Lerch j.h.   Anděl: T.Brázda   Cikáni, Disko: J.Starý / P. Popovský / V. Pleškov / R . Király   Cikánky, Disko: J. Jandorová / I. Šebková / M. Plešková / L. Pešková / S. Christianová   Čoban: Vladimir Gončarov / Pavel Enekeš   Dara: Michaela Procházková / Natalia Vasina   Skinheads: J. Žák j.h.


foto: www.berounsky.cz                                                                            



Další představení na jevišti ústeckého divadla:

18.11.2008 19:00 hodin
30.11.2008 17:00 hodin
  22.1.2009 19:00 hodin
    5.2.2009 19:00 hodin
    5.3.2009 19:00 hodin
  21.5.2009 19:00 hodin


POZVÁNÍ ŘEDITELE SDOB TOMÁŠE ŠIMERDY NA TANEČNÍ INSCENACI CIKÁNSKÉ KOŘENY/Í

Umění dokáže bourat společenské bariéry

 Když jsme v loňské sezóně s kolegy v Severočeském divadle opery a baletu debatovali o nasazení tanečního titulu Cikánské kořeny/í na repertoár divadla, byly to diskuze vášnivé. Příběh Cikánských kořenů pojednává o milostném vztahu bílé dívky a cikánského chlapce a zejména o problémech, na které takováto láska naráží. A to nejen mezi milenci samotnými, ale i v rámci sociálních prostředí, ve kterých byli milenci zvyklí se dosud pohybovat a ze kterých kvůli své lásce vykročili. Jedná se o příběh ze současnosti, skrze který je uchopena i současná romská otázka včetně všech jejích ožehavých momentů.
 Jednou z podstatných vlastností umění je jeho schopnost snižovat napětí ve společnosti, usmiřovat znešvařené skupiny a vytvářet konsensuální atmosféru. Umění dokáže, a v historii už nesčetněkrát dokázalo, inspirovat k sebereflexi u jedinců ale i u celé společnosti či některých jejích částí.
Pevně věřím, že rozhodnutí nasadit tuto inscenaci na repertoár bylo správné a že inscenace Cikánské kořeny/í, která má v Ústí premiéru v pátek 14. listopadu, bude v Severočeském divadle stejně úspěšná jako ve Státním divadle v Banské Bystrici, kde je na repertoáru už několik let. Zároveň věřím, že diváci ocení vynikající hudbu Gorana Bregoviče v kombinaci s poutavou choreografií Dany Dinkové a Jaroslava Moravčíka a báječné výkony ústeckých tanečníků. Stejně tak si přeji, abychom se na představeních Cikánských kořenů setkávali pod jednou střechou všichni bez rozdílů a představení si užívali se vším všudy v přátelské a konsensuální atmosféře postavené na respektu jedněch k druhým.

Všichni jste srdečně zváni.  
Tomáš Šimerda




Cikánské kořeny/í: Autorku inspirovala balkánská hudba
Českou premiéru má dnes večer v Ústí taneční inscenace o lásce a rasismu, nastudovaná autorkou a choreografkou Danou Dinkovou v Severočeském divadle opery a baletu

RADEK STRNAD     14.11.2008

Ústí nad Labem/
Dramatický příběh bílé dívky a romského chlapce jako moderní taneční divadlo s pestrou balkánskou hudbou Gorana Bregoviče, osobností světové hudby. I tak lze popsat inscenaci Cikánské kořeny/í, jejíž česká premiéra se odehraje dnes od 19.00 hodin v Severočeském divadle opery a baletu (SDOB).
Ústí jen zdánlivě sáhlo po „neznámé“ hře. Čeká ji uvedení v Bukurešti na úspěšném festivalu, diváci ji uvidí vedle londýnského či maďarského baletu. Domovská scéna v Banské Bystrici ji hraje neuvěřitelných osm let. „A vždy má vyprodáno,“ řekl Vladimír Nečas, šéf baletu SDOB, jehož tanečníci v Kořenech účinkují. Hostují zde členové ústecké TS Marverci v rolích členů sídlištního gangu skinheadů. „Jsou výborní,“ dodal šéf baletu. Milenecký pár, chlapce Čobana a dívku Daru, jimž není dáno zůstat spolu, tančí Michaela Procházková/ Natalia Vassina a Pavel Enekeš/ Vladimír Gončarov z SDOB.
Autorkou libreta je bratislavská, v Itálii žijící režisérka Dana Dinková. Choreografii vytvořila s Jaroslavem Moravčíkem, inspirací ke vzniku Kořenů jí byla muzika. „Poprvé jsem se setkala se strhující hudbou Gorana Bregoviče a hodně mě oslovila. To, jak využil motivy romské hudby, mě inspirovalo a začala jsem vymýšlet příběh ze života slovenských Romů,“ ohlédla se.
„Hodily“ se jí i zvláštní zážitky ze slovenských restaurací a barů. To, jak se zde chovají nejen k Romům, ale i k cizincům. „Přišlo mi zajímavé kombinovat romský folklór s tvrdou realitou současnosti,“ vysvětlila autorka, považující Cikánské kořeny/í za své první dítě. „Vždyť se jedná o jednu z mých prvních inscenací na Slovensku, která měla úspěch,“ řekla s nadšením.
Při psaní autorka neměla před očima Romea s Julií ani West Side Story, ačkoli se toto srovnání samo nabízí. „Příběh jsem psala při poslechu písní, jež mi ho poskládaly dohromady. Věděla jsem, že budu spojovat dvě kultury, ale že se mi tak propojí i žánry. Že to bude klasický i moderní balet namíchaný s tradičním folklórem,“ řekla Dinková.
Příběh popisuje vztahy mezi dvěma kulturami na Slovensku před osmi lety. Tehdy byla situace děsivá. „Nyní žiji v Itálii, takže až tak nemohu posoudit, zda se to na Slovensku mění k lepšímu. Jednou už jsem si myslela, že je lépe, ale potom zase přišly hodně špatné zprávy a bylo po naději,“ posteskla si režisérka.
„Nyní se navíc na Slovensku vyostřují problémy s našimi maďarskými sousedy. Extremismus sílí, což mě strašně mrzí a bolí. Dlouho jsem pracovala v Rakousku, takže jsem sama pocítila na vlastní kůži, jak smutné a nepříjemné je, když vám někdo dá pocítit, jak jste odlišní, jiní,“ posmutněla.
„Bohužel si myslím, že i inscenace Cikánské kořeny/í je stále živá a aktuální. A bohužel asi ještě dlouho bude.“
Příběh inscenace ale není vždy jen dramatický. „Jeho vtipnost vidím skrze cikány, kteří dokáží být ve svém životě často velmi humorní... naivní, jednodušší. Někdy bych je přirovnala až jakoby ke kočkám. Ten motiv jsem dostala do Kořenů prostřednictvím anděla strážného, jenž hlavního hrdinu Čobana několikrát oživí. Tím jsem ho přirovnala ke kočce, která má několik životů a všechny pády i katastrofy přežije. Kolega Jaro Moravčík dostal za úkol zpestřit představení o folklórní momenty a prvky, aby bylo zajímavější, pestřejší a veselejší,“ vysvětlila autorka.
„Ale i sama jsem podepsaná pod davovými scénami, třeba pod svatbou nebo pohřbem. A ten je v mojí inscenaci také hodně veselý.“
Zájem z SDOB režisérku překvapil i těší, vnímá ho jako zadostiučinění. Mrzí ji ale, že bystrickým hercům „nestojí za zády“ a že s nimi nepojede do Budapešti. Ráda ale vzpomíná na atmosféru a úspěch, které měly Kořeny v Hukvaldech na festivalu. Na akci, kde je Bystřičtí poprvé zahráli pod širým nebem.

 
 
Tisk
Zpět
2831888 návštěvníků, 89 onlineVytvořil: © 2004 - Jiří Pokorný, Redakční systém