Halloween v DDM

Dům dětí a mládeže zve všechny děti i jejich rodiče na Halloween do Domu dětí a mládeže Ústí nad Labem Velká hradební 19 - vchod z Bělehradské ulice v úterý 26. října 2010 v 16.30 hodin. Strašidýlka a jiné bytosti v kostýmech nebo maskách mají vstup zdarma.
 Halloween má většina Čechů spojený se strašidly. Děti se převlékají do strašidelných kostýmů, ale jen málokteré z nich ví, o čem Halloween ve skutečnosti je a jaký je jeho původ…

Halloween je svátek tradičně slavený 31. října, přesněji řečeno v noci z 31.října na 1.listopadu. Mnozí z vás jistě vzpomenou Dušičky, svátek známý u nás, který by se dal považovat za českou variantu Halloweenu. Pojďme si tedy Halloween, tento tajemný svátek, trochu přiblížit…

HalloweenPŮVOD HALLOWEENU

Málokdo asi tuší, že Halloween má původ u Keltů. Jejich rok by se dal rozdělit na dvě části - na tu část, která oplývala hojností, plodností a úrodou a na druhou část - tu zimní a strašidelnou. A právě v listopadu se tato část roku měla začínat… Lidé v první listopadový den uctívali Anwinna - Boha Mrtvých. Tuto noc se totiž měly domů vracet duše zemřelých a vyhledávat pomoc u příbuzných. Ti jim měli pomoci  vstoupit do Země Mrtvých. Odtud vznikla tradice vydlabaných dýní a řep - lidé takto duchům pomyslně svítili na cestu. Jako ochranu před zlými duchy používali lidé různé masky a převlékali se do starých hadrů. Této magické noci se říkalo -  „Samhain“.

Název  Halloween,tak jak jej známe dnes, vznikl až v 16. století z tak zvaného  "All Hallows' Evening" - předvečera Dne všech svatých. Samotný Halloween je pouze slangová zkrácenina tohoto výrazu.

Zlomové období pro Halloween nastalo v 19. století, kdy do Ameriky přišli evropští přistěhovalci, mezi nimiž bylo také několik set tisíc Irů. Ti s sebou přinesli některé své tradiční katolické zvyky, mezi nimi také již zmíněné svítilny na cestu pro zesnulé. Tradiční řepu nahradila dýně a tento svátek se v USA rychle ujal.  

JAK JE TO DNES?

Dnes si lidé nejen v USA, ale také v Kanadě, Irsku,Velké Británii, Novém Zélandu Austrálii, vyrábějí svítilny z dýně a děti se nemohou dočkat okamžiku, kdy se převléknou za strašidla a budou chodit do domů s naučenou formulkou - „trick or treat“ (trik či dobrotu). Když majitel řekne „trick“, děti mu musí předvést nějaký povedený kousek, který si připravily. Majitel domu jim většinou nadělí sladkosti a ovoce (to až dnešní doba s sebou přinesla také požadavek finančních odměn a ovoce pak leckdy nahradí značková mikina či kolečkové brusle).

Ačkoli do Česka tento svátek zatím příliš nepronikl a dáváme přednost spíše tradičním „Dušičkám“, také u nás se s příznivci Halloweenu můžeme každý rok setkat.

CO K HALLOWEENU PATŘÍ

HalloweenDÝNĚ - je tradičním symbolem Halloweenu. Dýně se vydlabe a do ní se vyřežou speciální otvory (oči, nos, ústa). A jakmile se uvnitř dýně rozhoří svíčka a otvory se do tmy rozzáří, o strašidelnou atmosféru skutečně není nouze.

DUCHOVÉ A MASKY - mají za úkol chránit před zlými duchy a skřítky, ale jsou také jejich symbolem. 

KOČKA - ačkoli její původ je téměř posvátný (v Egyptě je kočka považována za symbol vznešenosti a úrody), dnes je kočka znakem čarodějnictví (téměř v každé pohádce o čarodějnici najdeme jednu černou kočku) a jedním ze základních symbolů Halloweenu.

SOVA - moudrá sova je také spojována s Halloweenem, s čarodějnickým a strašidelným prostředím. Je totiž, stejně jako kočka, nezbytným doplňkem každé správné čarodějnice, která sovy s oblibou posílala na výzvědy do okolí či k jiným čarodějnicím a čarodějům…

JABLKO - je hlavním předmětem pro většinu halloweenských her.

HRAJTE SI S DĚTMI O HALLOWEENU

Přestože na internetu je dnes k sehnání spousta online halloweenských her, atmosféru těch skutečných, vámi vytvořených, nenahradí. Tady jsou ty nejtradičnější:

Apple Pass - děti se seřadí do dvou řad, každá řada má stejný počet dětí. Děti pak mají za úkol předat jablko osobě za sebou - ovšem pozor, pouze za pomoci své brady! Jablko nesmí upadnout. Jakmile se tak stane, skupina, které jablko spadlo, musí začít od začátku…
Bobbing for Apples
- položíme jablka do velké kádě či vany s vodou. Jablka začnou an vodě plavat. Děti si dají ruce za záda a jejich úkolem bude vyndat jablko z vody pouze za pomoci úst.
Apple Paring  - pro větší děti je připravena další klasická halloweenská hra. Dítě si vezme jablko, nožík a talíř.
Vyhrává ten, kdo oloupe z jablka co nejdelší a nejužší slupku.

TIP: Strašidelná atmosféra je jako stvořená pro vaši fantazii! A zejména děti ocení, když pro ně připravíte neobvyklý program. Nechte je například po dvojicích projít krátkou stezkou odvahy, posetou strašidelnými dýněmi nebo vymyslete hru, ve které budou plnit nejrůznější úkoly a teprve potom se mohou dostat o stupínek blíže k cíli, kde na ně bude čekat sladká odměna. Tvořivé děti se zase mohou zúčastnit soutěže o nejlepší halloweenskou masku či si vyrobit vlastní halloweenské tričko… Fantazii se meze nekladou.

 
 
Tisk
Zpět
1264248 návštěvníků, 12 online Vytvořil: © 2004 - Jiří Pokorný, Redakční systém