Mladý tanečník Rožánek je ústeckým Travoltou

11.března 2011 Ústecký deník Ústí nad Labem / Sportovní talent - Jako malý kluk se vrtěl u televize takovým způsobem, že si toho všimla nejen maminka. Vášní mladého tanečníka Jana Rožánka je hip hop, píše Ústecký deník v článku dnešního pátečního vydání zpracovaném Miroslavem Vlachem a pokračuje rozhovorem se samotným tanečníkem i jeho trenérem Alešem Lerchem.
 
„To není normální, on snad si ty pohyby sám vymýšlí,“ zaznělo při jeho standardním sólu v obýváku. V pěti letech začal své taneční kousky předvádět trenérovi v Ústí a ten rozhodl. „Je to učiněný Travolta, potřebuje prostor, nápady a soutěž.“

O kom je řeč? Jmenuje se Jan Rožánek, je mu 12 let a závodně tancuje hip hop v Domě dětí a mládeže ve skupině Dance Center Marverci. Jeho trenér a vedoucí skupiny Aleš Lerch nešetří chválou. „Ten kluk je talent od boha. Sám si navrhne kostým a připraví choreografii. Podobných tanečníků jsem za svou kariéru moc neviděl,“ říká.

Z Krásného Března dojíždí Rožánek pětkrát týdně do DDM, aby se připravil na závody. Momentálně vede taneční extraligu ve své kategorii a to jej opravňuje startovat na mezinárodních soutěžích.

Vidím, že máš pěknou sbírku medailí. Co pro tebe znamenají?
Každá medaile má pro mne velkou cenu. Fotbalista je slavný, když dá gól a mužstvo vyhraje. Já musím přesvědčit odbornou porotu, že to, co tančím, je příjemné na pohled a přesně koresponduje se zadáním hudby. I v tomto sportu je široká konkurence, hip hop je tanec mladých. Medailí a pohárů mám poměrně dost (29 medailí, z toho 14 zlatých – pozn. autora), ale rozhodující je vnitřní pocit a úsměv maminky. Skutečně tančím rád.

Českou republiku jsi dokonce reprezentoval na MS. Jaké to bylo?
Hlavně je to dost zavazující. Všichni chtějí vyhrát a rozhodují maličkosti. V roce 2009 jsem se nominoval na MS do Polska. Byly to nervy a nakonec třinácté místo ze 37 účastníků. V loňském roce jsem byl nominován na mistrovství Evropy do Holandska a obsadil jsem dvacáté místo ze sedmdesáti soutěžících.

Prozradíš laikům, jak vůbec probíhá vlastní soutěž?
Nejprve nastoupí všichni a devět porotců za jednu minutu hledá svého favorita. Hudbu nikdo nezná a musíte reagovat okamžitě. Potom se nastupuje po malých skupinách a nakonec opět všichni. Hodnotících kritérií je celá řada, přesně je zná jen trenér (smích), který v hledišti kolikrát trpí víc než já.

Zpracoval Miroslav Vlach

 
 
Tisk
Zpět
1201426 návštěvníků, 1 online Vytvořil: © 2004 - Jiří Pokorný, Redakční systém