Rozhovor s Tess a Zizoe o jejich pobytu v USA pro hiphopdance.cz

Část léta letošního roku strávili tanečnice Tess a Zizoe brněnského Beat Upu nejen v Doksech ve funkci lektorek našeho letního soustředění, ale i v New Yorku.
 

Tess & Zizoe z brněnského Beat Upu letošní léto prožily opravdu ukázkově. Celý měsíc strávily v USA a vy se teď můžete dozvědět, jaké to bylo, s kým si zatancovaly nebo co si z New Yorku přivezly. 
                                                          
    První část rozhovoru pro  HIPHOPDANCE.CZ  patří Tess.

Ahoj Tess. Tak předně, jak dlouho jste v USA byly a kde přesně?

V New Yorku jsme byly přesně měsíc a to v průběhu července a srpna.

Že bylo hlavním účelem tancování, o tom asi není třeba pochybovat. Kolik workshopů, battlů a parties máte za sebou?

Tak workshopů jsme stihli absolvovat zhruba dvacet. Záleželo, kdo kdy učil, protože lektoři v létě hodně jezdí po světě, a taky si člověk musí vybrat kvalitní hodiny, kde se chce něco naučit. I když je to New York tak je tam nespočet průměrných lektorů a lekcí, které jsou zaměřeny komerčně. O ty kvalitní se musí člověk zajímat a poptat se trošku.
Co se týče battlů, tak jsme byli pouze na jednom (Step Ya Game Up), který pořádal Buddha Stretch, a byl to battle v hiphopu, housu, popu, locku a wackinu. Nejvíc nás dostal wackin battle, protože to co tam předváděli a celkový dojem, jaký vytvořili, jsem nikde jinde neviděla. Zajimavý třeba je, že battlů se tam celkově moc nekoná, na to je Evropa opravdu expert, spíše akce pro bboye. A parties, tak ty jsou naprosto bezkonkurenční, člověk může jít do klubu každý den doslova a ty tanečníky, co tam vidí, by nikde jinde nenašel. Tam člověk najde opravdu to nejlepší z undergroundové scény.
Tess & Zizoe

Na workshopech jste se určitě potkaly s mnoha zajímavými lidmi. Můžete za sebe vybrat tři top lektory, jejichž lekce vás nejvíc učarovaly?

Tak pro mě osobně z těch nových Archie na wackin, bezkonkurenční styl a víc ženská jak půlka holek na lekci :-) Pak Jazzy J a jeho poppin’, a Ejoe se svým housem. Ale i mimo tyto samozřejmě Marjory, Brian Green, Future, a další co známe z SDK.

Je třeba workshopy plánovat dopředu nebo v podstatě pokaždé i náhodně narazíte na zajímavého lektora?

Podle mě si člověk musí vybírat, na co chodí, jednak nejsou lekce nejlevnější a já jsem si prvně našla informace o lektorovi, kterýho neznám nebo se šla prvně jen na jeho hodinu podívat. Kvalitních lektorů a lekcí, který ve vás něco nechají, je ale v New Yorku málo, v porovnání s velikostí města.

A co battly / parties? Které zajímavé akce jste navštívily?

Už jsem zmiňovala Step Ya Game Up, kde třeba bylo zajímavý, že se konal v kostele a vesměs tam bylo málo tanečníků a jen pár tanečníků z New Yorku, jinak samý cizinci. A parties, jedna z nejlepších Funk Box, pak Soulgasm, Libation, Melting pot global a další.

Je nějaký zásadní rozdíl v battlech v ČR a USA?

Co se týče hip hopu, tak na battle byla úroveň o hodně slabší, což se o housu na druhou stranu nedá vůbec říct. Zásadní je ale rozdíl ve wackinu, tanečnící se oblíknou, tak jak mají, ženský podpatky a šaty, chlapi uniformy atd. A pak to dostane ten správnej nádech a šmrnc. Každej se snaží udělat si jedinečnou image a s tou jde na parket.

Tanečních parties, kde se schází mnoho tanečníků, aby se jen tak pobavili, zajamovali, se určitě nejen v New Yorku koná dost. Proč myslíte, že tohle v ČR zatím tak nějak nefunguje?

Protože oni tam mají tu historii, chodí to tam takhle už několik let. A na party opravdu málokdy potkáte mladé tanečníky, všem je převážně od 30 nahoru a všichni aktivně tancujou! A pozitivní věc je, že se v klubech nekouří (což bych zavedla i v ČR) a skoro se ani nepije. Lidi tam opravdu chodí za dj’s, hudbou a lidma.Na chvíli opusťme svět tancování. Co opravdu stojí za to v NYC vidět, ať už z kulturních památek, přírodních zajímavostí, atd.?

Tak určitě Sochu Svobody, ten výhled na Manhattan stojí za to, pak Brooklyn Bridge je kouzelnej. Central Park je opravdu oáza klidu. A vůbec celá atmosféra New Yorku je naprosto odlišná ať už se to týká lidí, míst nebo akcí.

A co nějaké zajímavé nebo nevšední zážitky? Podělíte se? :-)

Tak zážitků je plno, ale vybrat nějaký to je těžký :-) Já pořád říkám, že si to každý musí zažít na vlastní kůži, aby to pochopil.

Dejme tomu, že jste teď někoho (a věřím, že nebude jen jeden) naladily a ten někdo si začne pohrávat s myšlenkou výletu do USA třeba příští léto. Přibližně jak moc je to finančně náročná dovolená?

Tak letenka vyjde zhruba na 15 tisíc. Další krok je najít si levné ubytování. Na Manhattanu je všechno drahý, takže nejlíp shánět v Queensu, Brooklynu nebo Harlemu. Lekce vyjdou zhruba na 15-18 dolarů za lekci, no a pak samozřejmě všechno okolo, metro, jídlo, kluby, hadry, boty …

Předpokládám ale, že i přesto takovou dovolenou asi můžete všem jenom doporučit … Chtělo se vám vůbec domů?

Mně osobně vůbec, kdybych neměla závazky v ČR, tak si pobyt určitě prodloužím. Ale tak aspoň si plánuju už další cestu :-)

A nejdůležitější otázka na závěr. Co jste si z USA přivezly? A nemyslím tím hmotné věci (i když o těch se taky můžete rozepsat :-) ) …

Neuvěřitelně moc inspirace a lásky k tancování. Přístup tanečníků (těch undergroundových) je úplně jiný, nejde jim o slávu, úspěchy, je jedno, kolik vám je let, ale pokud milujete hudbu a pohyb tak je to místo pro Vás!

Díky za rozhovor. Ať se vám daří a do USA se ještě někdy podíváš ;-)  O tom, jak vidí  Zizoe nejen taneční scénu v USA ona, si můžete přečíst v následující druhé části rozhovoru …

Ahoj Zuzi. Tak předně, jak dlouho jste v USA byly a kde přesně?

Čau Dejve :-) Tak v NY jsme strávily zrhuba pět týdnů, vyjely jsme chvíli po kempu a vrátily se v půlce srpna. Bydlení se nám podařilo zajistit fajnový. Bydlely jsme v Queensu na baráčku u jednoho Slováka, na kterýho jsme došly přes známý mýho táty, takže spíš taková dobrá náhoda. Čtvrť byla hezká, čistá, bezpečná a metro nadosah, takže paráda :-)

Že bylo hlavním účelem tancování, o tom asi není třeba pochybovat. Kolik workshopů, battlů a parties máte za sebou?

Ty, já právě čistě za sebe můžu říct, že jsem měla celkem zase smůlu, skrz zdraví. Zvrtla sem si tam na lekci kotník a udělala si výron, kterej ani ještě teď nemám v pohodě, a skoro týden sem nechodila, natož tancovala, takže jsem byla off. Později jsem i chytla nějakej bacil na pár dní, takže ve finále jsem v NY aktivně prožila tak půlku našeho pobytu. Proto jsem nestihla tolik lekcí, dohromady ani né patnáct a asi sedmkrát jsem se objevila v klubu.
Na workshopech jste se určitě potkaly s mnoha zajímavými lidmi. Můžete za sebe vybrat tři top lektory, jejichž lekce vás nejvíc učarovaly?

Tak v tom mám úplně jasno :-) Rozhodně číslo jedna pro mě byl Ejoe! Strašně mě bavil jeho pohyb a feelin’. I když na lekci dělal kroky, který už ,,znám”, že pro mě svým způsobem nebyly nový, tak jsem cítila, jako bych já ten krok dělala jak mimino v jeslích a on ten stejnej jako PAN PROFESOR na vysoké škole! Víc mě bavilo si zlepšovat základy a pohyb, než do sebe hustit nový a nový kroky, takže pro mě jeho lekce byly asi vážně nejvíc :-) I když paradoxně, zrovna na jeho lekci, jsem si odrovnala ten kotník, ale to je pro mě vlastně pocta, ha :-)
Potom mi moc dal Archie na wackin’, i když jsem stihla jen jednu jeho lekci, přesto si myslím, že sem si z ní v hlavě odnesla hodně. Neučil vazbu, ale jen ukazoval prvky a různý jejich kombinace, který by mě nenapadly! A rozhýbal nám celý tělo, že já si z toho třeba vzala myšlenku, že wackin’ rozhodně není jen o rukách, ale že to může být safra sexy a zároveň elegantní tancování, ve kterým se člověk může strašně vyřádit hlavně i po výrazové stránce !!! :-)
A třetí, koho nemusím víc popisovat, všichni po kempu samy znáte, tak Marjory :-) Miluju tu její pozitivní energii, jak ji kolem sebe vysílá. A její house a rychlý nohy, to je peklo. Jo a v neposlední řadě žeru její zuby, hahaha :-)

Je třeba workshopy plánovat dopředu nebo v podstatě pokaždé i náhodně narazíte na zajímavého lektora?

Určitě je dobrý mít, dřív než tam dorazíte, nějaký doporučení od tanečníků, co v NY už byli … tzn. na koho určitě jít a na koho není třeba, co zkusit, atd. My v tomhle měly předem přehled jen skrz to streetový tancovaní, ale hecly jsme se a zkusily jsme i plno jiných věcí, co normálně u nás všedně neděláme, jako je afro dance, jazz, moderna a tak :-) Určitě doporučuju zkusit, člověk je tam někdy jak Alenka v Říši Divů! Ale stalo se nám asi dvakrát, že lekce byla … nooo, jak to říct … opravdu velice zvláštní a moc nás to nebavilo, většinou to byl ale někdo, kdo suploval, takže jednorázová věc.

A co battly / parties? Které zajímavé akce jste navštívily?

První naše akce byla soutěž pořádaná Budda Stretchem s názvem Step Ya Game Up – battle 1×1 v hip hopu, housu, locku, popu a wackinu. Zajímavost je, že byla pořádaná v takovým malým kostele :-) O té by se dalo vykládat … A co se týče parties – chodily jsme do dvou klubů, do Sin Sin na Soulgasm a do Sulivanu na housový a funkový párty. A jednou jsme zažily taky bezva venkovní párty v přístavu hned u Brooklynskýho mostu, a to byla paráda!

 


Je nějaký zásadní rozdíl v battlech v ČR a USA?

Mmmm, neřekla bych, že je v tom nějakej zásadní rozdíl, protože právě na Step Ya Game Up battlovali hlavně cizinci, ne místní, takže battle jako každej mezinárodní, co už sme někde viděli. Úroveň tam byla vysoká v housu, locku, popu a hrozně se mi líbily battly ve wacku. Co mě aletrochu zklamalo, byla úroveň hip hopu. Tam se mi líbil jen nám všem známej Yugson a Meech a ještě jeden kluk z Kanady, ale jinak mi ten hip hop přišel celkově takovej slabší, že plno i Čechů jsou pro mě mnohem lepší než tanečníci, co battlovali na hip hop tam. Ještě bych podotkla, že mě překvapilo, že celkově účast na soutěži byla malá, přirovnala bych to k nějakýmu menšímu českýmu komornímu battlu.
Ale v čem vidím hodně zásadní rozdíl, tak v jejich tanečních klubech, tam fakt člověk nasaje nejvíc inspirace! Není to jak u nás, že se lidi přijdou opít a pařit, oni tam vážně přijdou tančit, jamovat … A taky sama za sebe jako kuřáka (bohužel) můžu říct, že je perfektní to, jak mají zakázaný v klubech kouřit! Jinak se tam dýchá, tančí, člověk se vrátí pak domů a není nasátej kouřem … Co bych dala za to, kdyby to bylo i u nás, a to říkám, taky si někdy zapálím. A kdybych měla popsat, jak to v tom klubu vypadá – osobně jsem čekala, že tyhle kluby budou hodně velký, ale opak pravdou. Strašně se mi líbilo, že lidi tam chodili vážně za tancem, Nešlo o to co mají na sobě, kolik jim je, dvacet(- jedna ha), padesát let, podpatky, nazouváky, gumáky, vše bylo fuk, hlavně že tančili :-) Tam to člověku dojde, jak je to tancování krásný, když to někdo žere!

Tanečních parties, kde se schází mnoho tanečníků, aby se jen tak pobavili, zajamovali, se určitě nejen v New Yorku koná dost. Proč myslíte, že tohle v ČR zatím tak nějak nefunguje?

Myslím, že v ČR se to vše už jakoby zaběhlo trošku špatným směrem na parties, ale určo se to časem může změnit, už to, že se v Praze začal dělat Soulgasm a podobný akce. Taky v Brně teď plánujem každej měsíc taneční párty, pokaždé zaměřený na jiný styl. Prostě to chce víc podporovat. A taky plno českých tanečníků nemá ještě k jamům vztah, že se toho bojí. I já jsem nebyla extra jamovej typ a tančila si radši sama, po NY se ale na vše dívám zas trochu jinak. Tak tomuhle chce dát asi taky čas …

Na chvíli opusťme svět tancování. Co opravdu stojí za to v NYC vidět, ať už z kulturních památek, přírodních zajímavostí, atd.?

Nejvíc se mi líbilo asi na Brooklynským mostě, Times Square je dobrý prohlídnout ve dne i v noci, Washington Square, Pier 17, klasika Socha Svobody a Elis Island … A když už si chcete odpočnout od davů lidí a mrakodrapů, tak určitě Central Park :-) Ale i tak mám radši český lesy s jehličím a bedlema :-)

A co nějaké zajímavé nebo nevšední zážitky? Podělíte se? :-)

Něco nevšedního pro nás jsme viděli, ale pro Amíka jsou to přirozený věci. Pro mě největší zážitek byli pouliční umělci, hlavně jazzový a soulový hudebníci, to miluju. Jednou v metru mě strašně dostala jedna věc, když černoch zpíval a hrál na kytaru, měl hlas jak Bůh a zpíval takový ty klasiky jako věci od Steve Wondera, Beatles, Jacksona … Všichni, co byli zrovna na té zastávce, se kolem něj seběhli a začali zpívat s ním a tančit. To bylo kouzelný, jak jsou tam lidi bezprostřední a spontání. Představte si, že by se tohle někdy stalo na nějaké zastávce u nás? Já o tom bohužel pochybuju.
Ale to se nedá vše popsat, v New Yorku zažijete hrozně moc nevšedností :-) Pak taky pro mě úlet bylo vidět černocha s hooodně velkým afrem, který měl komplet propodaný velkýma hřebínkama a skřipcama, no sranda pohled :-) A dvakrát se nám podařilo ve městě být zrovna u natáčení nějakýho novýho filmu, zážitek.

 Dejme tomu, že jste teď někoho (a věřím, že nebude jen jeden) naladily a ten někdo si začne pohrávat s myšlenkou výletu do USA třeba příští léto. Přibližně jak moc je to finančně náročná dovolená?

Těžko říct, Dejve, těžko říct. Když seš takovej nakupovací maniak jako já, ha :-) . Né, shrnu základní náklady, ale i tak myslím, že je to pak individuální, podle toho, jak si to kdo zařídí a jaký má kontakty. Tak letenka se dá sehnat, co jsem slyšela dokonce od 10 000 do těch 20 000, ubytování je nejlevnější prostě přes známý, někde na bytě. Hostely vyjdou mnohem dráž a podle vyprávění hostely nejsou zrovna ,,fajn” ubytko. Pak náklady na metro (myslím, že na ten měsíc to bylo něco kolem 1500), jídlo (to je tam dražší než u nás), vlezný do klubů cca 10$, a jedna taneční lekce plus mínus 15$. Když chce jet někdo do NY na měsíc, tak je podle mě potřeba asi těch 50 000 Kč, aby tam žil normálně, nemusel se omezovat, chodil pravidelně na lekce a do klubů a něco málo si tam koupil. Kdyby chtěl nakupovat víc, tak je potřeba asi víc.

Předpokládám ale, že i přesto takovou dovolenou asi můžete všem jenom doporučit … Chtělo se vám vůbec domů?

Jasně že jo :-) Já sem takovej cíťa, strašně mě chyběli moji lidi. Určitě se mi v New Yorku hrozně líbí a vím, že jsem tam nebyla naposled, chci tam jezdit znova a znova, ale asi vždy zpět. V NY je plno věcí, co v Čechách nenajdeš, ale i naopak! A hlavně budujem tady skupinu a streetovou scénu v Čechách a radši to budu budovat doma, než začít něco nového tam, protože by to bylo vše začít od začátku a asi by to bylo i těžší. Kromě toho Česká republika a naše streetová scéna už je díky kempu a různým akcím, a některým českým tanečníkům, hodně známá i v New Yorku a po světě, tak proč z ní jezdit pryč :-) Ale to už je potom každýho názor, pocit a potřeba, co si udělá po návštěvě NY. Každej se vrátí s jiným pohledem na věc :-) A to je taky to krásný, jak to město působí na každýho trochu jinak.

A nejdůležitější otázka na závěr. Co jste si z USA přivezly? A nemyslím tím hmotné věci (i když o těch se taky můžete rozepsat :-) ).

Já si přivezla plno věcí v hlavě, plno věcí mi tam došlo. Trochu jinej pohled na tancování a určitě plno ispirace. Ale chci říct, že teď nemusí mít každej tanečník v ČR pocit v hlavě, že musí do NY, jinak bude nějak pozadu, protože tím, že tu Fidli pořádá kemp, máme jako Češi opravdu ooobrovskou výhodu! Každej z nás by si toho měl sakra vážit, že to Fidli pořád dělá a každým rokem to víc a víc hecuje. V NY nemáte takový množství nejlepších lektorů na hromádce jako na kempu. Jasně, jsou tam ti, co ještě na kempu nebyly, jako je Ejoe, Archie, ale věřím, že to je jen otázka času a dalších ročníků kempu, kdy je tam Fido dotáhne! Předtím, než jsem jela do NY mi Verča Kellerová řekla, že až tam si uvědomila, jakej má Street dance kemp pravou hodnotu, rozhodně s ní můžu jen souhlasit!

Díky za rozhovor. Ať se ti daří, noha ať nezlobí a do USA se ještě někdy podíváš ;-)

Doufám, že jo :-)


Pro hiphopdance.cz  pořídil Dejv, kterému děkujeme za svolení s publikací rozhovoru na našich stránkách.  
 
 
Tisk
Zpět
1202918 návštěvníků, 60 online Vytvořil: © 2004 - Jiří Pokorný, Redakční systém