Star Dance ... když hvězdy tančí

Česká televize připravila do vysílání show, při které se soutěžící i diváci něco naučí. StarDance je první taneční show u nás, navíc na vysoké společenské úrovni. Koncept pořadu pochází z britské BBC, kde nese název Strictly Come Dancing a kde se letos chystá již 3. série. Pořad byl také úspěšně uveden v řadě evropských zemí, USA a Austrálii. Po osm večerů bude osm tanečních párů soutěžit v některém ze standardních nebo latinskoamerických tanců. A každý týden nakonec Vy rozhodnete, kdo postoupí dál a kdo vypadne, protože rozhodnutí poroty můžete změnit svými SMS zprávami.
 

Strictly Come Dancing je v první řadě taneční soutěž, a až v druhé řadě televizní show. Tato koncepce funguje pouze jestliže všechny páry věří, že se účastní skutečné soutěže. Televizní pořad je vystavěn kolem soutěže; je to, jakoby se tato taneční soutěž konala tak jako tak, a že my ji jen tak náhodou filmujeme. Proto také soutěž používá metody jako kamera v zákulisí, ‚zelená místnost‘ – pro vystupující - a záběry ze zkoušek. Divák může nakouknout ‚klíčovou dírkou‘ na přípravy kolem těch nějakých 100 vteřin, po které trvá každý tanec. Tímto způsobem produkce zachytí slavné i neslavné okamžiky na film, aniž by narušila podstatně důležitou ‚reálnost‘ turnaje.
Strictly Come Dancing je ve stejné míře reality show i zábavná show. Jejím jádrem je napětí mezi dvěma typy televizního pořadu: varietní flitry a pštrosí peří a pořad, ve kterém jako by ani nebyla televizní kamera. Onu oslňující a showbiz součást pořadu je třeba řádně a bez rozpaků zdůraznit – protože pouze tak ji lze dát do kontrastu s náladou vytvořenou ‚v zákulisí‘ a ve videobalíčcích. Z toho důvodu nejsou páry nikdy ponechány o samotě při přípravách a zkouškách. Produkce je neustále s nimi – oslňující nádhera funguje, protože ji provází její reality show součást. Vidíme, jak se páry snaží tvářit sebejistě před vystoupením, s bezvadnými účesy a šaty, a později, jak odpočívají v zákulisí s rozmazaným nalíčením a poněkud rozvrkočeni.
Ve Strictly Come Dancing také jde o rozpor mezi míněním rozhodčích a diváků. Rozhodčí by měli být považováni za jsoucí ‚nad zákonem‘ – plni důvěryhodnosti, kterou ani moderátoři, ani účinkující nemohou zviklat. Ale současně je nutno si v každé fázi show uvědomovat, že lidé doma mají značnou moc – páry tančí stejně pro divácké hlasy jako pro body od rozhodčích. Takže pouze zajištěním toho, že rozhodčí jsou nezpochybnitelní, může vytvořit napětí mezi nimi a divákem. Ostatně, pokud by se rozhodčí drželi příliš při zemi, nic by diváka neprovokovalo, aby ‚změnil dějiny‘.

Formát pořadu

Strictly Come Dancing se skládá z osmi epizod týdně živě vysílaného primetimového zábavného seriálu.
V seriálu vystupuje osm profesionálních společenských a latinskoamerických tanečníků tvořících pár s osmi celebritami. Tyto páry soutěží v živé vyřazovací soutěži, každý týden s novým tancem, pokud nejsou vyřazeni ze soutěže.

Vítězný pár je vyhlášen králem a královnou sálu a obdrží trofej.

Páry začnou nacvičovat šest týdnů před prvním vysíláním a pokračují během celého seriálu. Celý nácvik je filmován dokumentaristickým stylem a sestříhán do video balíčků, které se použijí v pořadu K zdokumentování pokroku, kterého pár dosáhl, a jeho vzájemného vztahu.

Úkolem profesionálních tanečníků je učit svou celebritu a vypracovat choreografii všech jejich výstupů.

V živém týdenním pořadu předvede každý pár buď společenský nebo latinskoamerický tanec, popř. oba, přičemž jsou posuzováni profesionální porotou a diváky doma.
Pár, který na konci každého pořadu (kromě prvního pořadu) obdrží nejméně bodů, je vyřazen ze soutěže. Přidělování bodů je rovnoměrně rozděleno mezi porotce a diváky, což zaručuje nepředvídatelný výsledek na konci každého pořadu. Porotci nemusejí být nadšeni výkonem tanečníků, ale diváci mají možnost jejich hodnocení zvrátit.
Panel porotců je složen z odborníků na společenské/latinskoamerické tance a známých choreografů. Ti seznamují diváky s předváděnými tanci, zaručují, aby páry zahrnuly do svých sestav požadované kroky, a to , aby soutěž byla brána vážně a byla důvěryhodná.
Veškerá hudba je hrána živě orchestrem a skládá se z úprav současných skladeb a klasické hudby.

Pravidla soutěže

Soutěžní pravidla vysvětluje vedoucí projektu Jan Potměšil

Show StarDance …když hvězdy tančí bude vysílána každý týden po osm večerů v přímém přenosu v prime timu. Do soutěže vstupuje osm profesionálních tanečníků/tanečnic standardních a latinskoamerických tanců, kteří utvoří taneční dvojice s osmi celebritami. Taneční páry se utkají ve vyřazovací taneční soutěži.

Vítězný pár bude korunován jako Král a Královna tanečního parketu a získá vítěznou trofej.

Jednotlivé páry začaly svůj taneční trénink dva měsíce před prvním přenosem a pokračují v něm celou dobu soutěže. Jejich tréninky jsou natáčeny formou sběrného dokumentu. Sestřih tréninků bude používán v jednotlivých dílech pořadu, aby ukázal taneční pokroky jednotlivých párů a také přiblížil jejich vzájemné vztahy.

Profesionální tanečníci/tanečnice jednak učí „svoje“ celebrity tančit a kromě toho vytvářejí choreografii každého soutěžního vystoupení.

Každý soutěžní pár předvede každý týden buď standardní nebo latinskoamerický tanec (od 5. dílu obojí).

Veškerou hudbu v průběhu celé soutěže bude živě hrát Moondance Orchestra Martina Kumžáka se zpěváky Dashou, Naďou Wepperovou, Dušanem Kollárem, Michalem Cermanem a Karezem.

Hodnocení tanečníků je rozděleno mezi rozhodčí a diváky u televizorů, aby se nedal předvídat konečný výsledek. Porota musí hodnotit kvalitu tanečních výkonů nestranně a z profesionálního hlediska. Po odtančení páru každý rozhodčí zveřejní své hodnocení (1–10). Výsledky ukáže na tabulce. Maximální počet bodů, které může porota udělit, je 40, protože jsou v ní čtyři rozhodčí.
Diváci ovšem mohou posuzovat výkon jednotlivých párů ze zcela jiných hledisek a tedy úplně změnit pořadí, které určí rozhodčí.
Pár s nejnižším dosaženým hodnocením bude (s výjimkou prvního týdne) na konci každého pořadu vyřazen ze soutěže.
Po odtančení odejde taneční pár do tzv. „green roomu“. Tam se s moderátorkou, která uvede telefonní číslo, kam mohou diváci posílat své hlasy formou SMS, podělí o své pocity.
Když odtančí všechny páry, vytvoří se podle počtu dosažených bodů výsledné pořadí. Pár s nejnižším počtem bodů obdrží od porotců 1 výsledný bod a pár s nejvyšším počtem bodů získá od rozhodčích 8 bodů. Pokud bude v soutěži již jen 6 párů, maximální počet výsledných bodů je 6.
Po celou dobu soutěže bude uděleno jedno telefonní číslo, na které mohou diváci zasílat své hlasy s uvedením jména celebrity. Tato linka bude spuštěna vždy na konci pořadu a bude v provozu celý týden do konce dalšího pořadu, kdy se ohlásí konec hlasování. Poté oznámíme výsledky a vyhlásíme pár, který soutěž opouští.
Divácké hlasy se vyhodnocují stejně jako známky od rozhodčích, tj.: pár s nejnižším počtem hlasů diváků dostane 1 bod a pár s nejvyšším počtem diváckých hlasů dostane 8 bodů. Body přidělené od rozhodčích se sečtou se stejně získanými body od diváků a pár s nejnižším počtem bodů je vyřazen ze soutěže. Při shodě bude zachráněn ten pár, který získal vyšší počet bodů na základě diváckého hlasování.

Soutěžící  

Mahulena Bočanová

   Tereza Bufková       

Krystýna Coufalová   

Petra Kostovčíková    

Jaroslav Kuneš

Jan Čenský   

Roman Vojtek

Václav Vydra




Jana Švandová 

Kamila Tománková

Jolana Voldánová

Helena Zeťová  

Zdeněk Fenčák

Tomáš Dvořák

Jan Tománek

Eduard Zubák


© foto: Petra Jansová


Melodie, otevírající soutěž

Neodmyslitelnou součástí přímých přenosů je vystoupení hudebního orchestru. Veškerou hudbu během celé soutěže hraje živě taneční orchestr. V české verzi bude hrát Moondance orchestra Martina Kumžáka (který také všechny taneční skladby aranžuje) se sólisty Dashou, Pavlem Kollárem, Michalem Cermanem a Janem Soukupem. A jakými melodiemi vstupují tanečníci do soutěže?

Jolana Voldánová a Jan Tománek

Waltz: One Hand, One Heart (L. Bernstein) melodie z muzikálu West Side Story
Rumba: My Baby You (Marc Anthony)

Jan Čenský a Tereza Bufková

Waltz: My cup runneth over
Rumba: Cuando

Mahulena Bočanová a Jaroslav Kuneš

Cha-cha (čača): Sway
Quickstep: Chicago (Frank Sinatra)

Tomáš Dvořák a Kamila Tománková

Cha-cha (čača): Senorita (Justin Timberlake)
Quickstep: I’ll be there for you – ze seriálu Friends (Přátelé)

Jana Švandová a Zdeněk Fenčák

Cha-cha: (čača): Sex Bomb (Tom Jones)
Quickstep: Route 66 (Natalie Cole)

Roman Vojtek a Kristýna Coufalová

Waltz: It is you – melodie z filmu Shrek
Rumba: Ain’t no sunshine

Helena Zeťová a Eduard Zubák

Waltz: Amore Musica
Rumba: Fields of Gold (Sting)

Václav Vydra a Petra Kostovčíková

Cha-cha (čača): It’s so easy
Quickstep: You’re the one that I want – z muzikálu Grease (Pomáda)

Porota

Vlastimil Harapes     Michael Kocáb     Eva Bartuňková     Zdeněk Chlopčík
Vlastimil Harapes                       Michael Kocáb                             Eva Bartuňková                            Zdeněk Chlopčík

 

Moderátoři pořadu

  Marek Eben                  Tereza Kostková  

První z osmi večerů  vysílá Česká televize v sobotu 4.11.2006 ve 20:00 hodin na programu ČT 1
 
 
Tisk
Zpět
2839564 návštěvníků, 89 onlineVytvořil: © 2004 - Jiří Pokorný, Redakční systém