Napsali o nás

Ústecký týdeník 

Ústecký týdeník, 10.února 2005

 

Všechno to byl Hollywood

Gymnazisté z Jateční na svůj páteční „maturák“ rozhodně nikdy nezapomenou

 

Tak to tu ještě nebylo. Kamerové zkoušky, casting, režie. Ohnivá a hudební show. Všudypřítomná světla, kamery, velkoplošné projekce a cvakající fotoaparáty. Moderátoři Marek Greger z Óčko TV a „green lady“ Marcela Kytička. Rockový veterán Vít Štefl se svou „ohnivou“ hrou na kytaru. Vynikající otec a syn Scheuflerové a pop-rocková Lavina drivující a´la Chinaski. A samozřejmě hvězdní účinkující číslo 1 – gymnazisté tříd 4. A a V8. A.

 

Hra na natáčení velkofilmu „Život“ začíná už o sedmé večer. Procházím slavobránou olepenou plakáty se soškou Oscara. Míjím o kousek dál povlávající, fosforovou zelení svítící obří „nohavici“. Konečně jsem ve Sportovní hale Spolchemie. Ta je od základů předělaná, slavnostně vyzdobená, naplněná pódii, stoly a židlemi, v každém koutě doslova zakopávám o bary s občerstvením. Jeden takový, který pořadatelé připravili na jednom konci původní hrací plochy, je v permanentním obležení. Kolem něj do poloviny plochy opět místa k sezení, druhou část zabírá taneční parket a pódium.

V zákulisí se za neprostupnou ochrankou mezitím připravují účinkující. Někteří jsou viditelně nervózní, třeba Vít Štefl ze skupiny Stará škola, jiní, jako moderátoři Marcela Kytička a Marek Greger, si krátí chvíli vtipkováním. Mezi všemi doslova poletuje promotér Karel Honsa a dohlíží na poslední přípravy. Konečně se přiblížila hodina H. Sál potemněl. Velká podívaná začíná znělkou společnosti Twentieth Century Fox, následuje úvodní melodie Hvězdných válek. Obří bílá cípatá hvězda se zvedá od parketu ke stropu. „Titulky“ končí. Na pódiu se objevuje silueta kytaristy. Víťa Štefl se překonává v podmanivých tónech kytarových sól, rockové melodie podbarvují světelné a kouřové efekty. Vše má trochu démonický ráz, umocněný vybuchujícími plamennými jazyky pyroefektů na pozadí scény. S poslední ohnivou erupcí se na scéně objevují „rejža“ Greger s asistentkou Kytičkou. Prohodí pár vtípků a vytahují si ke kamerové zkoušce jednu ze studentek. Klapka. Hra na natáčení pokračuje za neustálého blýskání fotoaparátů přítomného příbuzenstva, případně pobíhání videoamatérů s kamerou. Následuje představování maturantů, proslov ředitele gymnázia Alfréda Dytrta, šerpování a slavnostní přípitky. Hned nato se maturanti musí schovat pod deštníky před pršícími mincemi.

Večer pokračuje kapelou Alernativa, která hraje hlavně na přání. Vestibul sportovní haly pak ovládá reprodukovaná muzika, i zde se studenti baví tancem. Alternativu na sále střídají mládenci navlečení v kostýmu baletek a s nimi dívenky z populárního tanečního souboru Marverci. Následuje společné focení maturujících tříd. Konečně je definitivně po všech oficialitách. Alternativu střídají baskytarista Richard Scheufler starší, známý hlavně z new wave formace Natural, a bubeník Richard Scheufler mladší, jeho syn. Jejich dokonalé muzicírování strhne několik mladíků k dovádění na pódiu a vyslouží si ovace študáků i přítomného příbuzenstva. Hudebníkům nezbývá než dát k lepšímu dva přídavky. Pak opět hraje Alternativa, po nich následuje žonglérské vystoupení ohnivých mužů a koncert skupiny Lavina. Studenti dovádějí, jako by to mělo být naposled. A ono vlastně je. „Natáčení“ super trháku „Život“ končí po třetí hodině ranní. Účinkující, ať už v rolích hlavních, nebo vedlejších, na něj určitě nikdy nezapomenou. Na odchodu se mi v hlavě honí kacířská myšlenka. Bude se točit příští rok druhý díl, jak to bývá v Hollywoodu zvykem?

                                                                                                                           Janni Vorlíček

 
Další články:
Mistři světa v tancích disciplín IDO jsou z Domu dětí a mládeže
Taneční naděje nezůstaly pozadu za zkušenějšími.
Ústečtí tanečníci poprvé mistry světa
Tanec v radosti i bolesti
Marverci bojovali na mistrovství světa
Rádio slavilo narozeniny, hosté plesali s ním
Dvacet růží a jeden bodlák bojují ve Slovinsku
Smutná show vyprodala divadlo
Stan hudebního cirkusu Radia North Music
Tarzan kraloval tanečnímu festivalu
Příšerky z Lohenhohenu bodovaly
Ples vyvrcholil už před půlnocí
Když plesá ústecká smetánka
Vstupenky jdou na dračku
Marverci: Na soutěžích uspěli malí i velcí tanečníci DDM
Radost, fantazie a velké nadšení vládly při show Marverci
Marverci zlatí
Enjoy Dancing roztančí ústecké divadlo
Událost s Lucií Bílou dokázala: Život je ples!
Mezinárodní taneční festival
Marverci se pochlubili. A věru bylo čím!
Na parketu ústecké haly Slunety to rozjede tisícovka tanečníků
Tanečníci z Dance Center Marverci zahajují soutěžní sezonu
Marverci zahájili soutěžní sezonu, Freedom chystá B2Balance Tour
 
Tisk
Zpět
2828116 návštěvníků, 94 onlineVytvořil: © 2004 - Jiří Pokorný, Redakční systém